De jaarkring van de kerk begint op de 1e adventszondag. Een nieuw kerkelijk jaar breekt aan.
Maar dat is toch wat anders dan dat het voor de kerk als het ware vandaag Oudejaarsdag is. Ik kom steeds vaker in aankondigingen tegen zowel van r.k. als protestantse zijde waarin wel een beetje die indruk gewekt wordt. Daarom even deze kanttekening
Op de eerste zondag van de Advent begint de r.k. kerk weer van vooraf aan in de liturgische boeken zoals het Missaal en het Getijdengebed.
Ook het lectionarium met de lezingen uit de Heilige Schrift voor de eucharistie wordt weer op de eerste pagina opengeslagen.
Sinds het IIe Vaticaans Concilie bestaat dit lectionarium uit 3 delen. Het A,B en C jaar. Dus in feite wordt nu pas om de drie jaar opnieuw begonnen wat het boek met de lezingen betreft.
De eerste Adventszondag in 2017 begint het B-jaar. In dit jaar is de Evangelielezing op zon- en feestdagen telkens uit het Markusevangelie .
Iets nieuws moet met iets nieuws beginnen. Dat werkelijk nieuwe is voor de Kerk het feest van Christusgeboorte. Als Hoogfeest van de kerk duurt Kerstmis 7 dagen. Het Kerstfeest wordt dus afgesloten op de achtste dag, 1 januari. Dat is Nieuwjaardag.
In feite valt dus het kerkelijke Nieuwjaar samen met het maatschappelijk Nieuwjaar. En het is goed die band te bewaren. Op Nieuwjaarsdag wensen wij elkaar in de r.k. traditie dan ook een Zalig Nieuwjaar.
De Adventstijd is zoals in de muziek heet, een soort opmaat naar Kerstmis. De geboorte van de Heer is het werkelijke nieuwe, zowel wat vorm als inhoud betreft.
Een nieuw Kerkelijk jaar is dus niet hetzelfde als een kerkelijk Nieuwjaar! Op de 1e advent worden de liturgische boeken weer open geslagen op pagina 1. Niet meer dan dat.
En inhoudelijk zijn de thema’s van de laatste zondagen van het kerkelijk jaar identiek aan die van de eerste zondag van de advent: het einde van de wereld is niet het einde van alles, want wij verwachten het rijk van God. Er is geen cesuur tussen de laatste zondag van het kerkelijk jaar en de eerste zondag van de Advent.
Laten we dit weekend dus niet denken en spreken alsof we oud- en nieuw vieren in het weekend van de eerste Adventszondag. Daar krijgen we over een maand ruim de gelegenheid toe. En nu al goede voornemens hebben? Ja, die moet je eigenlijk altijd koesteren. Maar juist de adventstijd is bedoeld en heel geschikt om te dromen van een nieuw leven en om goede voornemens te doen ontwaken voor het Nieuwe jaar des Heren 2017
(c) Martin Los

In tijden van Verwachting is het goed je te herinneren dat er ” iets nieuws” gaat komen……. waarbij we de tijd krijgen om ons voor te bereiden. Op weg naar wat komen gaat……. Connie